
Jak wygląda badanie krtani u dzieci i dorosłych?
Ból krtani czy trudność w przełykaniu są pierwszymi wskazaniami do wizyty u laryngologa lub foniatry. Lekarz przed badaniem przeprowadza wywiad o przebytych chorobach, typie pracy, przyjmowanych lekach, dolegliwościach gastrycznych oraz nałogach. Ogląda również nos, uszy, gardło i krtań oceniając stan fałd głosowych. Wstępną diagnozę badanego można uzyskać za pomocą laryngostroboskopii.
Badanie krtani u dzieci i dorosłych
Najczęściej stosowanym badaniem krtani jest endoskopia. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest sprawdzenie strun głosowych, nawracające zapalenie krtani oraz wykrycie zmian na krtani. Laryngolog prowadzący badanie używa endoskopu połączonego z kamerą do obserwacji ruchów fałdów głosowych. Endoskopia krtani może być przeprowadzana również u dzieci.
Direktoskopia (wziernikowanie) lub mikrolaryngologia jest to zabieg-badanie, w którego trakcie można sprawdzić stan krtani, tchawicy, gardła i innych części narządu mowy. Dzięki direktoskopii lekarz diagnozuje stan krtani w powiększeniu przez laryngoskop. Warto pamiętać, że podczas badania można pobrać wycinek guza do badania histologicznego.
Do diagnozy ruchomości, napięcia i stanu strun głosowych wykorzystywane jest badanie stroboskopowe. Dzięki użyciu specjalnego światła stroboskopowego o innej częstotliwości drgań od drgań fałdów głosowych lekarz jest w stanie zauważyć ruchy fałdów głosowych. Badanie odbywa się po podaniu znieczulenia powierzchniowego.