
Czym jest trzeci migdał i jak wygląda jego badanie?
Migdałek gardłowy, określany również mianem trzeciego migdała lub adenoidu, można znaleźć na tylnej ściance gardła, zaraz nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim. Jest składową pierścienia chłonnego gardła nazywanego pierścieniem Waldeyera. Zawiązki trzeciego migdała tworzą się już w trakcie życia płodowego dziecka, a po jego narodzinach struktura stopniowo się powiększa, osiągając maksymalne rozmiary między 3. a 7. rokiem życia malucha. Pełni wówczas funkcję ochronną organizmu, do której można zaliczyć: mechaniczne oczyszczanie wdychanego powietrza, ochronę nosogardła, miejscową produkcję limfocytów i przeciwciał odpowiadających za unieszkodliwianie czynników chorobotwórczych atakujących górne drogi oddechowe, a także wspomaganie wydzielania immunoglobulin typu A (IgA). Wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej migdałek gardłowy ulega stopniowemu zanikowi, tworząc tzw. migdał szczątkowy.
Kiedy dochodzi do przerostu trzeciego migdałka?
Choć działanie trzeciego migdała przynosi młodemu organizmowi wiele korzyści, jego obecność może również doprowadzić do szeregu groźnych następstw. W normalnych warunkach rozrost tkanki limfatycznej migdałka jest całkowicie naturalnym procesem, jednak w sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernego przyrostu objętości narządu, przeradza się on w chorobę. Wskazuje się, że nadmierny przerost migdałka gardłowego (łac. hypertrophia tonsillae pharyngeae) oraz następujące w jego wyniku powikłania są jednymi z najczęściej występujących schorzeń laryngologicznych wieku dziecięcego. Przyczyny przerostu migdałka mogą być bardzo różne, aczkolwiek specjaliści są zgodni i za główne źródło problemu uznają wirusowe i bakteryjne infekcje dróg oddechowych wywołane obecnością takich drobnoustrojów jak Steptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae. Dodatkowo wśród potencjalnie niekorzystnych czynników wymienia się uwarunkowania genetyczne, hormonalne oraz reakcje zapalne i alergiczne.
Badanie przerostu trzeciego migdała – na czym polega?
Bezpośrednia ocena stanu migdałka gardłowego jest trudna do przeprowadzenia z powodu umiejscowienia narządu powyżej podniebienia miękkiego, dlatego badanie trzeciego migdałka wykonuje się z użyciem elektronicznej szpatułki wprowadzanej do jamy ustnej pacjenta. Używane w naszym gabinecie urządzenie Sinutronic pozwala na bezprzewodową transmisję obrazu na ekran komputera (live view), dzięki czemu przebieg całego badania może być nagrywany, edytowany i zapisywany na dysku, a następnie dołączony do dokumentacji medycznej. Po umieszczeniu urządzenia na powierzchni języka ortolaryngolog analizuje obraz migdałka gardłowego od strony gardła – oceniana jest wówczas m.in. jego wielkość i struktura. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund i stanowi podstawę kwalifikacji pacjenta do operacyjnego zabiegu usunięcia migdałka.